Świat w obiektywie,  Więcej

Organy morskie, zachody słońca, zabytki i lody, czyli dlaczego warto odwiedzić chorwacki Zadar.


Kolejnym z miast, które mogę z czystym sumieniem polecić w Chorwacji jest Zadar lub z włoskiego Zara jeśli ktoś chce 😉

Jest to piąte co do wielkości miasto kraju i jednocześnie stolica administracyjna regionu żupanii zadarskiej.
Miasto ma cudowny klimat, choć historia nie była dla niego łaskawa. Przeżyło bowiem bombardowanie w czasie II wojny światowej i trzymiesięczne serbskie oblężenie w 1991 roku. Atutami miasta są niewątpliwie zabytki rzymskiego dziedzictwa i malownicza starówka. 

Centrum Zadaru, usytuowane jest na wąskim półwyspie a rzymskie stare miasto otaczają potężne mury, wokół których biegnie szeroka, nadmorska promenada. 

Forum, to najdawniejsze centrum miasta. Z rzymskich budowli pozostało wprawdzie niewiele, ale tablica informacyjna pokazuje jak wszystko kiedyś wyglądało. 
Najciekawszą budowlą jest niewątpliwie kościół św. Donata z IX wieku. Ta bizantyjska rotunda została ufundowana przez irlandzkiego świętego i wzniesiona z kamieni rzymskiego forum. 


Tuż obok forum wznosi się katedra św.Anastazji, zrekonstruowana, wielka romańska budowla. 


W chorwackich folderach turystycznych Zadar stawiany bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją. 

Niedaleko przystani promowej w nadbrzeże wbudowane są organy, które wydają niski dźwięk, gdy nadchodzi fala. Dlatego odnosi się wrażenie, że ten dźwięk pochodzi z morza. Uwierzcie mi na słowo – nikt tam osobiście nie siedzi i nie wydaje tych dźwięków 😉 Naprawdę symfonie tworzą się same. “Morske Orgulje” są jedynym w swoim rodzaju cudem architektonicznym.

Właśnie z tej części zadarskiej Riwy, według słów Alfreda Hitchcocka, widać najpiękniejszy zachód słońca na świecie. Czy tak faktycznie jest? Sami oceńcie.

Wprawdzie Zadar przeżywa turystyczne oblężenie w lipcu, podczas festynu “Noc Pełni Księżyca”, zawsze można tu zobaczyć sporą ilość ludzi, zamyślonych, oddających się relaksowi i zadumie. 


Położona na kraju Riwy – nadmorskiego bulwaru – instalacja architekta Nicoli Bašicia “Pochwała Słońca” (Pozdrav Suncu) imituje cały układ słoneczny.


Miejsce szczególnie upodobane przez miłośników selfie 😉


A na koniec:
Zadar to przepiękne miasto, które na pewno powinniście odwiedzić będąc w Dalmacji. 


Źródło informacji: Przewodnik po Chorwacji “Berlitz”, Wikipedia, Onet Podróże

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.