• Świat w obiektywie,  Więcej

    Nieborów, Arkadia i … Akademia Pana Kleksa.

    Pałac Radziwiłłów w Nieborowie pod Łowiczem oraz pobliski park romantyczny w Arkadii co roku ściągają około 100 tysięcy zwiedzających. Jeżeli jeszcze nie znacie tych miejsc, warto je odwiedzić, to właśnie tam kręcono bowiem znaną chyba każdemu Akademię Pana Kleksa.  Nieborowski pałac jest jedną z najlepiej zachowanych siedzib magnackich w naszym kraju, a leżący zaledwie kilka kilometrów od niego romantyczny park w Arkadii jest ewenementem na skalę europejską – zaprasza włodarz gminy Nieborów. – Arkadyjski kompleks stylizowany jest na mityczną krainę szczęśliwości – Arkadię.   Historia pałacu w Nieborowie rozpoczęła się 1695 roku. Na zlecenie rezydującego w Łowiczu prymasa Michała Radziejowskiego projekt pałacu stworzył słynny architekt Tylman z Gameren. Niespełna sto lat…

  • Więcej

    Suche i wtórne utonięcia – jak rozpoznać objawy i udzielić pomocy.

    W zeszłym roku, w USA  doszło do tragedii. Francisco Delgado (lat 4), krótko po wyjściu z wody, zaczął uskarżać się na ból brzucha. Przez następny tydzień wymiotował i miał biegunkę. Rodzice nie sądzili, że dolega mu coś poważnego. Przez tydzień obserwowali synka i wydawało im się, że jego stan się poprawia. Po około tygodniu Francisco zasłabł. Zmarł zaraz po przewiezieniu do szpitala.  Kilka dni temu na Florydzie, miała miejsce podobna sytuacja. Elianna Grace miała jednak więcej szczęścia. Znając nagłościoną sprawę sprzed roku, jej zaniepokojona mama zabrała dziecko do szpitala, po tym jak dziewczynka zachłysnęła się wodą w basenie. Przyjrzyjmy się więc dziś bliżej problemowi suchych i wtórnych utonięć. Objawy suchego i wtórnego utonięcia…

  • Więcej

    Akcja drzazga.

    Muszę wam powiedzieć, że od kilku dni Elsa jest nieznośna. W ogóle nie słucha co do niej mówimy. Nie ruszaj czegoś tam – oczywiście rusza. Przyjdź na chwilę – trzeba powtarzać 10 razy, bo nie słyszy zamknięta gdzieś w swoim księżniczkowym świecie. Mówię do niej, żeby nie skakała na trampolinie przez siostrę – oczywiście skacze. I tak dalej i tak dalej. No i stało się. W przedszkolu nie posłuchała cioci, która prosiła, żeby nie wkładała rączki w jakąś dziurę na placu zabaw i oczywiście nie posłuchała i weszła jej drzazga. Wielka jak ucho słonia. Kiedy odbierałam ją wczoraj chwilę po 15, wyszła z sali z zawiniętym paluszkiem i miną w…

  • Adopcja,  Dziecko,  Więcej

    Adopcja i poczucie własnej wartości.

    W trakcie kursu dla przyszłych rodziców adopcyjnych, omawialiśmy zagadnienie poczucia własnej wartości, nie tylko u dzieci adoptowanych. Jest ono bardzo ważne, bowiem to w dużej mierze od nas zależy, czy i jak dziecko poradzi sobie w życiu. Czym zatem jest poczucie własnej wartości? Według definicji, jest to stan psychiczny powstały na skutek elementarnej, uogólnionej oceny dokonanej na własny temat.Natomiast samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. Nathaniel Branden (psychoterapeuta i pisarz) wyróżnił sześć filarów samooceny: świadomość, niezależność, prawość, celowość, asertywność oraz samoakceptację. Samoakceptacją określa się postawę nacechowaną wiarą, zaufaniem i zdrowym szacunkiem dla samego…

  • Dziecko,  Więcej

    Owczy pęd, czyli kilka słów o napadach histerii.

    Dziś opowiem wam jeszcze jedną historię z ostatniej wycieczki do Zakopanego. Ostatniego dnia pobytu, poszliśmy na targ. Chcieliśmy kupić dziewczynkom jakieś drobne pamiątki, więc każda miała sobie znaleźć coś fajnego. My rozglądaliśmy się za stołkiem w kształcie owcy/baranka, który widzieliśmy u znajomych. Pomyśleliśmy, że fajnie będzie wyglądał koło kominka. Nagle w oddali widzimy taki stołek na jednym ze straganów. Okazuje się, że pani ma ich kilka i to w różnych kolorach. Dziewczyny od razu dopadły te na biegunach – Elsa czerwony, Misia niebieski i heja, bujają się tak, że bałam się, że zaraz odlecą z tymi baranami. No nic. My w tym czasie usiłujemy obejrzeć ten stołek, który nas interesuje…