Świat w obiektywie,  Więcej

Miasto z mojej listy TOP 10.

“Idzie luty podkuj buty”

Eeee tam. Ja tym razem przekornie wrócę myślami do wakacji 🙂 Każdy z was ma na pewno swoje ulubione miasto, czy to w Polsce, czy za granicą. Dziś chciałabym napisać wam o moim ukochanym miejscu, zakątku do którego wracam jak do siebie i gdy zamknę oczy, mam przed sobą to ogromne rondo do którego zbliżając się redukujemy prędkość do 50 km/h i … i jesteśmy w domu. 


Lozanna to szwajcarskie miasto we francuskojęzycznym Kantonie Vaud, wybudowane na trzech wzgórzach, w otoczeniu winnych pagórków, z Jeziorem Genewskim u jego stóp. Widok na potężne Alpy Sabaudzkie wyrastające z przeciwległego francuskiego brzegu jeziora jest niezapomniany. 
Jest tu więc wszystko to, czego dusza potrzebuje: fascynujące kolorami jezioro, bogate historycznie zabytki oraz centrum rozrywki. Wąskie uliczki z kawiarniami i butikami nadają uroczą atmosferę średniowiecznemu staremu miastu.


To właśnie tu znajduje się jedyne w Szwajcarii metro, łączące różne dzielnice znajdujące się na wzgórzu. 

Ze stacji Lausanne-Ouchy nad samym jeziorem, co parę minut niemal bezgłośnie odjeżdżają wagoniki w górę w kierunku dworca Kolei SBB i dalej przez śródmieście (Flon) do Epalinges-Croisettes. Métro przez połowę trasy kursuje pod ziemią i jest całkowicie zautomatyzowane i zdalnie sterowane!

Stojąc na przedzie wagonu, odnosi się wrażenie, jakby samodzielnie kierowało się pociągiem.


Niemal 6-kilometrowy odcinek torów charkteryzuje się największą na świecie różnicą wysokości pokonywaną przez kolejkę podziemną, 336 metrów przy maksymalnym nachyleniu 12%.

Dawniej były to dwie kolejki linowo-szynowe nazywane “La Ficelle” (sznur), potem zostały przebudowane jako kolejki zębate, a dziś kursują jako pneumatyczne pojazdy na wzór paryskiego metra. Z ciekawostek, historia kolejki podziemnej w Lozannie rozpoczęła się w 1877 roku, kiedy to Ouchy–Flon były pierwszymi kolejkami linowo-szynowymi w Szwajcarii, a równolegle prowadzona linia z dworca kolejowego w Lozannie do Flon – pierwszą na świecie zawijającą kolejką jednowagonową. Wagony kolejowe dawniej pchały przed sobą także pociągi towarowe.Widok na katedrę i metro

Katedra Notre- Dame

Pięknie położona na szczycie wzgórza, ta 13-wieczna gotycka budowla dominuje centrum miasta. Możecie tu podziwiać między innymi okno witrażowe w kształcie rozety oraz pierwsze na świecie zaprojektowane organy, zawierające wszystkie style. Zostały zainaugurowane w 2003 roku, a poprzednie przeniesione do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Widok z katedry

Stolica olimpijska.

Położenie Lozanny jest wyjatkowo malownicze, nic dziwnego więc, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał to miejsce na swoją siedzibę. 

Dworzec w Lozannie

Otworzone w 1993 roku Muzeum Olimpijskie, w położonej nad jeziorem w dzielnicy Ouchy, poświęcone jest w całości zmaganiom sportowym, które łączyły narody.

Wspaniała budowla, mieści interaktywne wystawy, dokumenty, filmy i kolekcje cennych przedmiotów od antyku po czasy współczesne. Muzeum jest też największym na świecie centrum informacyjnym na temat igrzysk olimpijskich, od pierwszych letnich igrzysk w 1896 roku w Atenach do współczesności.


Park Olimpijski

Oryginalna rakieta Rogera Federera


Rejsy po Jeziorze Genewskim

Bocznokołowce i statki motorowe pozwalają na spojrzenie na Lozannę i cały Region Jeziora Genewskiego z perspektywy wody. Możecie wybrać się do oddalonej o ok.50km Genewy lub do znanego z produkcji wody przepięknego miasteczka Evian, znajdującego się po drugiej stronie jeziora.


Transport

Przemieszczając się po Lozannie, macie do wyboru wspomniane wcześniej metro, autobusy, trolejbusy i oczywiście pociągi, które zawiozą was do pobliskich miasteczek. 
A co najważniejsze, nocując w jednym z hoteli, czy na kempingu, dostajecie tzw. Lausanne Transport Card, która upoważnia was do darmowych przejazdów wybranym środkiem transportu po całym mieście!

Stacja metra d’Ouchy

Widok z pociągu.

W autobusie

Plaża.

Tak tak, dobrze czytacie. Wzdłuż lini brzegowej w dzielnicy Vidy, możecie znaleźć małe plaże, gdzie turyści i miejscowi uwielbiają przesiadywać także wieczorami. 
Możecie również wybrać Bellerive, płatne, ale warte odwiedzenia kąpielisko wraz z ogromnym terenem do aktywnego spędzania czasu i małą prywatną plażą.
Kolekcja zdjęć.

Lozanna to piękne miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni spokój, przechadzając się wzdłuż jeziora, inni zaś motywację do uprawiania sportu. Cokolwiek by to nie było, jest to miejsce, które z całym sercem polecam i jestem pewna, że nie będziecie zawiedzeni. 


Wyjście z kempingu Vidy na promenadę.
Widok na Château d’Ouchy, zamek przekształcony w hotel.

Promenada wzdłuż jeziora.

* Źródło: www.myswitzerland.com / Wikipedia

8 komentarzy

  • izzy

   Oj, to koniecznie musisz pojechać do tej francuskiej części. Jestem pewna, że się zakochasz tak jak ja 🙂 A mówią tak pięknie i wyraźnie, że aż chce się słuchać! No i do Francji też blisko. Te miasteczka blisko granicy są urocze.

  • izzy

   No pewnie! Ciekawa jestem twoich typów :)) Wiosną kolekcja zdjęć z miasta o którym rozmawiałyśmy kiedyś, ciekawe co inni na to 😉
   To co, jedziecie z nami do Szwajcarii? :))

 • dziubasowa

  Rozmarzyłam się siedząc zasmarkana przed laptopem 😉
  Ostatnio wracam na Gran Canarię – było ciepło, pachniały drzewa pomarańczowe a nad ranem śpiewały jakieś…kanarki czy inne papugi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.