Więcej

Mała patriotka.Sobotni poranek. Obie dziewczynki zgodnie zadecydowały, że będą budować zamek z klocków (o dziwo razem, bo zwykle każda tworzy coś według swojego pomysłu) Mąż szykował śniadanie, a ja w tym czasie zajęłam się poranną toaletą. Gdy wyszłam z łazienki, rozpromieniona E. przybiega i ciągnie mnie za rękaw.
~ Mama, mama, zobacz jaki zamek zbudowałyśmy.
Byłam pod wrażeniem. Budowla prezentowała się naprawdę okazale, a tym bardziej byłam z nich dumna, że obyło się bez ofiar 😉 Nie wyrywały sobie klocków, nie kłóciły się.
~A widziałaś wieżę?, docieka E.
~Tak widziałam, oczywiście
Wieża była tak duża, że myślałam, że się zaraz zawali, ale tak naprawdę to nie jej rozmiar był najważniejszy. Nie zauważyłam czegoś, co dla mojej starszej córki było największym powodem do dumy.
~A to na górze jest flaga Polski.
Przyglądam się wieży raz jeszcze i nie wierzę 😉 Na samym szczycie widnieją dwa klocki, biały i czerwony! I to w dobrej kolejności!
Moja mała dumna patriotka tłumaczy mi więc jeszcze raz, że zamek znajduje się w Polsce, stąd flaga w narodowych barwach.


Przedszkole mojej córki zorganizowało 11 listopada apel z okazji Dnia Niepodległości. Dyrektorka z dumą opowiadała, że wszystkie dzieci z chęcią wzięły w nim udział i z zainteresowaniem słuchały, nawet te maluchy. I mimo, że w domu nie raz wspominaliśmy w jakim kraju mieszkamy, to właśnie to wydarzenie zorganizowane w przedszkolu sprawiło, że moje dziecko aż tak wzięło sobie do serca swoje pochodzenie. Po apelu każdy robił samodzielnie flagę, którą potem zabrał do domu. 


Bardzo podoba mi się takie podejście, że już 3 latki traktowane są jak mądre istoty, które rozumieją nawet tak trudne zagadnienia jak patriotyzm. W końcu to co jest im wpajane teraz, zostanie na całe życie.

10 komentarzy

 • Hephalump

  @izzy
  Czytam i nie mogę się powstrzymać przed komentarzem:
  A gdzie foto tego wspaniałego zamku z klocków?

  Piękna flaga na jego szczycie. Dzieci też potrzebują takich uczuć i tego poczucia wspólnoty.
  Patriotyzm jest wartością.

  Pozdr
  M

  • izzy

   Eh o tym samym pomyślałam, że by się przydało 🙁 ale niestety zanim zaczęłam pisać posta, zamek zamienił się już w coś innego 😉
   Stąd tylko taka flaga (nie chciałam robić zdjęcia dwóm klockom…) Wiesz, to taka "wspaniała" budowla 2 i 3 latki, żebyś nie myślał, że to nagle Zamek Królewski 😉
   No nic, musisz uwierzyć na słowo tym razem a sytuacja jest autentyczna :))

   Pzdr.

 • Dziubasowa

  Super, sama dopiero uczę się tego, że te małe dzieci to wcale nie są aż takie małe jak się nam wydaje i rozumieją więcej niż przypuszczamy 😉 Słuchają i zapamiętują mnóstwo rzeczy od najwcześniejszych lat!

 • Ahaja

  No, właśnie, ja też miałam zapytać o zdjęcie, ale skoro tak, to nie będę cię już dołować 🙂
  Dzieci szybciej zapamiętają i wezmą do serca, gdy coś jest namacalne, pokazane w formie zabawy czy uroczystości. A jeszcze jeśli same mają w tym swój udział, to już w ogóle! Też popieram takie akcje.

  • izzy

   eh, zamek nie wytrzymał jak doczytałaś, ale i tak jestem zdołowana 🙁
   Dziś zaczęły budować drugi, ale … na razie został w wersji "stan surowy zamknięty" Czeka na poprawę pogody to może zostanie dokończony 😉
   Ale E. robiła też w przedszkolu flagę z papieru, może choć to wrzucę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.