Adopcja,  Więcej

Trening słuchowy metodą Tomatisa.

Kim był Tomatis.

Alfred Tomatis to francuski lekarz otolaryngolog. Urodził się jako wcześniak – około 2,5 miesiąca przed terminem planowanego porodu, co było przyczyną jego późniejszych problemów zdrowotnych, m.in. astmy oskrzelowej. Częste kontakty z lekarzami skłoniły go do podjęcia studiów medycznych.
Odkrycia Tomatisa zostały opracowane w Laboratorium Fizjologii Uniwersytetu Sorbona. Przedstawiono je Akademii Nauk i Akademii Medycznej w Paryżu, a zespół tych odkryć nazwano ogólnie prawami Tomatisa. 

Zakładały one w uproszczeniu, że głos zawiera wyłącznie to, co usłyszy ucho, jakiekolwiek modyfikacje słuchu zaowocują modyfikacją głosu, a także, iż możliwa jest trwała zmiana głosu w drodze stymulowania słuchu przez pewien dłuższy okres czasu. Naukowiec był twórcą stosowanej do dziś metody Tomatisa, która umożliwia ćwiczenie ucha w słuchaniu oraz podnosi jego wrażliwość na dźwięki.


Za swoje dokonania został honorowym Rycerzem Zdrowia Publicznego Francji w 1951. Leczył m.in. Gérarda Depardieu


Na czym polega metoda Tomatisa?

Jest to metoda treningu słuchowego, której głównym celem jest wspieranie funkcji słuchowej człowieka, w drodze czego nastąpić ma poprawa koncentracji, kreatywności, rozwój zdolności lingwistycznych i komunikacyjnych, jak również zwiększenie potencjału człowieka w nauce i rozwoju psychoruchowym.


Robiąc test uwagi słuchowej, mamy odczyt niemal całego organizmu: od układu motorycznego, poprzez słuch i mowę, po umysł. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele w naszym życiu zależy od ucha. To nie tylko słuch! Na podstawie testu ustala się program terapii. Wpływamy nim na takie funkcje jak: równowaga, poczucie rytmu, postawa ciała, refleks, zborność ruchów, uwaga słuchowa, rozróżnianie dźwięków (głosek), kontrolę głosu, nadwrażliwość słuchową, koncentrację, poczucie energii. Możemy wspierać zajęcia integracji sensorycznej, logopedyczne. 


Czy wiesz, że ucho jest odpowiedzialne za dostarczanie ponad 80% wszystkich impulsów jakie docierają do naszego mózgu za pośrednictwem zmysłów? 


Na czym polega terapia?


Sama terapia ma minimum 2 etapy. Składa się z bloków muzycznych. Najczęściej to utwory Mozarta, ale są też wykorzystywane chorały gregoriańskie i walce Straussa. Mozart komponował w szerokim paśmie częstotliwości, w dodatku jego muzyka jest dość neutralna emocjonalnie. Strauss daje energię, chorały wyciszają. Muzyka jest odpowiednio spreparowana i dodatkowo dostarczana do zaprojektowanych do terapii słuchawek (wysokiej klasy, z przetwornikami powietrznymi i kostnym) poprzez specjalne urządzenie (tzw. elektroniczne ucho). W najprostszych słowach to układ filtrów i bramek. Trening odbywa się poprzez losowe i nieprzewidywalne przełączanie pomiędzy dźwiękiem, co gimnastykuje ucho i poprawia możliwości funkcjonowania w świecie pełnym dźwięków. W drugim etapie dochodzi praca z mikrofonem. Jeżeli uchu uszkodzonemu umożliwi się ponowne prawidłowe słyszenie, to wówczas jakość głosu ulegnie szybkiej i nieświadomej poprawie. Odpowiednia stymulacja słuchowa w myśl praw Tomatisa spowodować ma zdecydowaną i trwałą poprawę artykulacji. Według zwolenników metody, ćwiczenia z elektronicznym uchem stymulują ośrodkowy układ nerwowy, w tym szczególnie korę mózgową. Ucho stymulowane jest dźwiękami o przeważnie wysokiej częstotliwości, indywidualnie filtrowanymi dla danego przypadku. 

Kto może skorzystać z tej metody?

Dzieci

Metodą można wspomagać leczenie u dzieci dysleksji, zaburzeń koncentracji, mowy (np. jąkanie, wady wymowy), głosu (np. chrypka dziecięca), nadwrażliwości na dźwiękia nawet słabą przyswajalność języków obcychW leczeniu autyzmu może, według zwolenników, pomóc przywrócić komunikację, świadomość otoczenia, znieść zachowania nawykowe, obniżyć nadwrażliwość na bodźce i korzystnie wpłynąć na napięcie mięśniowe. 

Dorośli

U dorosłych metoda wspomagać ma terapię pamięci, zaburzeń mowy i głosu, stresu, bezsenności, depresji oraz nerwic. U kobiet w ciąży wpływać ma m.in. na skrócenie porodu, lepsze samopoczucie i kondycję po porodzie. 

Gdzie i kiedy udać się po informacje?


Umów się na spotkanie w jednym w gabinetów blisko twojego miejsca zamieszkania, jeżeli: 

 • niepokoi Cię zachowanie dziecka lub pojawiają się sygnały o problemach w szkole lub przedszkolu. 
 • czujesz się zmęczony, przepracowany, masz trudności z koncentracją i pamięcią, stres ogranicza twoje możliwości, występujesz publicznie i masz poczucie braku kontroli nad swoim głosem. 
 • będziesz wkrótce mamą. Twój stan emocjonalny ma wpływ na nienarodzone dziecko a odpowiednio dobrany trening uwagi słuchowej metodą Tomatisa może wiele zmienić na plus w twoim życiu.  

Post powstał na podstawie informacji zawartych w Wikipedii oraz gabinetu www.tomatisradom.pl


4 komentarze

  • izzy

   Nie wiem, czy metoda przeze mnie zaprezentowana Ci pomoże. Proponuję wizytę w Kajetanach pod Warszawą. Tam znajduje się ŚWIATOWE CENTRUM SŁUCHU. Przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski, centrum dysponuje najlepszą aparaturą, więc i dla Ciebie jest szansa kochana 😉
   Przy okazji zawsze to bliżej do mnie na kawę :)))

  • izzy

   Hehe, no i może się okazać, że tak jest! Ja na przykład bez bicia przyznaję, że jestem przygłuchawa ze względu na pracę w szkole, w której poziom decybeli dochodził czasem do poziomu silnika odrzutowego 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.