Świat w obiektywie,  Więcej

Miejsca warte odwiedzenia – maleńki Nin i Wyspa Vir.

Dziś kolejna odsłona naszych chorwackich przygód 🙂 Zapraszam do odwiedzenia małego, ale uroczego miasta Nin, położonego w północnej Dalmacji, ok. 14 km na północny zachód od Zadaru. Nas od Ninu dzieliło tylko 5 minut jazdy samochodem, albo kilkunastominutowy spacer. Tak czy siak bliziutko 🙂

W okolicy miasta rozciągają się piaszczyste laguny. Ok. 2 km na południe od Ninu znajdują się pokłady bogatych w minerały błot, które stosowane już były w medycynie rzymskiej. Błota nińskie służą w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz chorób skóry.


Początki miasta sięgają IX w. p.n.e., Następnie miasto przeszło w ręce Rzymian, którzy postawili tu forum, amfiteatr oraz świątynię – wówczas największą na terenie Dalmacji.


W latach 1328-58 Nin pozostawał pod protekcją Wenecji. Wraz ze sprzedażą Dalmacji Wenecjanom w 1409 r., Nin dostał się ponownie pod panowanie weneckie. W tym okresie miasto zostało dwukrotnie zniszczone w 1571 r. oraz w 1646 r., kiedy to Wenecjanie poświęcili Nin w wojnie z Turkami, by skoncentrować swoje siły na obronie Zadaru. Doszczętnie zburzone pałac królewski i pałac biskupi, które nigdy nie zostały odbudowane. Miasto utraciło swoją pozycję gospodarczą i polityczną.

Nin zyskał na znaczeniu gospodarczym po II wojnie światowej wraz z otwarciem zakładów produkcji soli oraz cegielni.

Bardzociekawe jest stare miasto Ninu, które leży na niewielkiej wyspie (ok. 500 m średnicy) połączonej ze stałym lądem dwoma mostami: dolnym (chor. Donji niniski most) i górnym (chor. Gornji niniski most). Do miasta prowadzą dwie bramy: Brama Dolna (chor. Donja vrata) z XV-XVII w. oraz Brama Górna (chor. Gornja vrata) z XVI-XVIII w.


Główne obiekty historyczne Ninu:


Kościół św. Krzyża z IX w., uważany niegdyś za najmniejszą katedrę świata (40 m obwodu). Obecnie nie posiada statusu katedry. Istnieją trzy posągi Grgura Nińskiego – w Nin, Splicie i w Varaždinie
Kościół św. Anzelma, stojący w miejscu dawnej katedry romańskiej, po której zachowała się jedynie kaplica boczna, gdzie obecnie znajduje się skarbiec z ekspozycją średniowiecznych relikwiarzy.


Kościół św. Mikołaja (w Prahulje przy trasie Nin-Zadar) o nietypowej dla budowli sakralnych formie architektonicznej – jest to wieża z blankami na planie koniczyny, która w okresie wojen z Turkami pełniła funkcje obronne. Według legendy, w Ninie koronowanych było siedmiu królów Chorwacji, którzy po koronacji przyjeżdżali do kościoła św. Mikołaja, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz w kierunku czterech stron świata.

Liczne eksponaty archeologiczne, głównie z czasów rzymskich, prezentowane są w lokalnym Muzeum Archeologicznym.


Wyspa Vir. 

Niedaleko od miejscowości Nin, znajduje się inne ciekawe miejsce – Wyspa Vir. Zaletą jest niewątpliwie most łączący ją z lądem. I chociaż sama zajmuje małą powierzchnię, skrywa wiele ciekawych miejsc. Najbardziej znane to Kaštelina, twierdza z XVI w., którą wybudowali Wenecjanie dla obrony przed Turkami i uskokami. Na wzgórzach sv. Juraj i Gradina znajdziecie pozostałości starożytnych osad. 

Spośród budowli sakralnych, z powodu swojej historycznej wartości, najciekawsze są: kościółek św. Jerzego na Bandirze z XII w., kościół św. Jana Chrzciciela z XIII w. oraz kapliczki. Romantycy najbardziej zachwycą się zachodem słońca przy latarni w zachodniej części wyspy.
Będąc w okolicy, koniecznie odwiedźcie te dwa miejsca 🙂

Źródło: wikipedia, crolove.pl, 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.